Громадянство ЄС — статус, що надає своїм власникам повний спектр прав та свобод в будь-якій країні союзу. Це зафіксовано у договорі про функціонування об’єднання. Кожна з країн ЄС має власні умови видачі громадянства, наприклад, проходження тестів, складання присяги. Паспорт Євросоюзу отримати можна шляхом натуралізації — за проживання мінімально необхідного терміну та виконання інших вимог. Також іноземцям статус надається через укладання шлюбу з громадянином ЄС або репатріацію — підтвердження зв’язку з державою.
Паспорт ЄС дає права на проживання, працевлаштування, здобуття освіти та медичних послуг, соціальне забезпечення та гарантії на території всього об’єднання. Згідно зі статистикою, більш як 7 % українців, що покинули країну з 24 лютого 2022 року, вже отримали громадянство країн ЄС, із яких понад 6 000 — у Німеччині і понад 5 200 — у Польщі.
Щоб дізнатися про найдоступніші та найшвидші можливості оформлення статусу в країнах ЄС, варто звернутися до фахівців із міжнародного права.
Що дає паспорт ЄС українцям
Українці разом з отриманням громадянства і паспорта ЄС отримують наступні переваги:
- вибір країни для постійного проживання серед усіх держав-учасниць ЄС;
- можливість купити нерухомість на території Європейського Союзу;
- право здобуття освіти на пільгових умовах або навіть безоплатно у вишах Європи;
- отримання пільг на охорону здоров’я за національними програмами;
- обслуговування у будь-яких медичних установах на території ЄС за єдиним полісом;
- право ведення бізнесу та/або працевлаштування у будь-якій держав Євросоюзу;
- отримання за кордоном консульською допомогу держави, що надала громадянство;
- можливість подорожей до більш як 170 країн світу без необхідності отримання візи;
- наслідування громадянства Євросоюзу нащадками за походженням;
- наявність країни для проживання під час кризових ситуацій на батьківщині.
Способи набуття громадянства в Європі
Деякі з країн ЄС надають можливість набути громадянства за спрощеними процедурами, наприклад шляхом інвестування у нерухомість або економіку держави, за програмою «Золотої візи». Існує можливість отримати статус за народженням та/або походженням. Також у кожній країні доступна натуралізація, що передбачає попереднє проживання на території держави протягом вказаного у законі періоду — в середньому від 5 років.
Доступним способом легалізації перебування для певних категорій осіб є укладання шлюбу з громадянином ЄС, що пришвидшує натуралізацію. Проте перед запитом статусу необхідно пройти перевірку шлюбу на предмет фіктивності.
У певних країнах, зокрема у Польщі, Румунії і Болгарії, українець отримати громадянство може через спрощену процедуру. В такому випадку він повинен довести, що має родинний, територіальний або соціально-культурний зв’язок з вибраною державою. Даний спосіб отримання громадянства займає від 12 місяців. Щоб дізнатися про власні шанси на участь у програмі, запишіться на консультацію до спеціаліста
Країни ЄС, де українцям простіше всього отримати паспорт
Українці мають право на отримання громадянства Європейського Союзу у прискореному порядку з декількох причин, головною з яких є значна кількість депортацій та переселень народу після минулих військових конфліктів. Так, близькі за географічним розташуванням країни нерідко виявляються історичною батьківщиною сучасних громадян України та пропонують спрощені умови імміграції. Додатковою причиною простої легалізації перебування у сусідніх державах є схожість менталітету та мови, що полегшує процес адаптації та складання інтеграційних іспитів. Детальніше про найпростіші способи імміграції — у розділах далі.
Польща
Республіка Польща надає можливість отримати статус громадянина ЄС за програмою репатріації, яка найбільш актуальна для українців та громадян інших сусідніх держав. Умови такого способу легалізації перебування передбачають підтвердження польського походження або соціально-культурного зв’язку з країною. Наявність близьких родичів-поляків (до 4-го коліна включно) та/або належність до національної/діаспорної організації є підставою для отримання Карти Поляка (КП).
Карта Поляка надає змогу безоплатно отримати довгострокову імміграційну візу та посвідку на постійне проживання, замінює дозвіл на роботу, забезпечує підтримку з боку держави. Через рік проживання у країні власники КП мають право клопотати про надання громадянства. Також за прискореною процедурою статус дозволено оформляти біженцям. Українцям, що мають прихисток у Польщі, отримати громадянство можна через 4 роки перебування у республіці, 2 із яких — на підставі постійного резидентства. Дана умова не розповсюджується на осіб, яким надано тимчасовий захист.
Претендент на отримання Карти Поляка, окрім доказу походження або членства в національній організації, має продемонструвати знання мови, звичаїв і культури республіки. Отримавши КП і через рік громадянський статус, особи здобувають право подорожувати до 176 країн світу без оформлення візи, а також в’їжджати до США та Канади тільки за попередньої електронною реєстрацією.
Румунія
Румунія пропонує програму надання громадянства ЄС на підставі територіального або етнічного зв’язку з країною. Даний спосіб є найбільш доступним саме для громадян України. Території Північної Буковини та Бессарабії, що наразі є Чернівецькою та частиною Одеської областей, у 1918–1940 роках входили до складу Королівства Румунія. Із цієї причини сучасна країна дозволяє репатріюватися особам, що можуть довести своє проживання в указаний час у зазначених регіонах, та їхнім нащадкам до 3-го коліна.
Після повернення Чернівецької та Одеської областей у склад України, що після 1940 року ще підпорядковувалася СРСР, тривалий час відбувалися міграційні процеси та депортації. Такі події стали причиною того, що наразі нащадки колишніх громадян Румунії можуть проживати у будь-якій області України та навіть за її межами.
Документальні докази походження можна запитати в архівах. Клопотання про отримання громадянства за репатріацією необхідно подавати до Національного агентства з питань громадянства у Бухаресті. Процедура триває від року. Складання мовного іспиту не передбачено. Отримавши румунський паспорт, особа здобуває можливість подорожувати до 171 країни світу без віз та всі переваги громадянства Євросоюзу.
Щоб дізнатися про можливі шанси на набуття статусу за спрощеною програмою, варто перевірити свій родовід, із чим допоможуть міграційні фахівці.
Болгарія
Республіка Болгарія надає можливість українцям зробити паспорт ЄС на підставі репатріації у прискорені терміни. За законом «Про громадянство», особи, які мають болгарське походження, отримують право на подання клопотання щодо оформлення статусу в державі. Для підтвердження підстави важливо мати документальні докази наявності родичів-болгар до 3-го ступеня включно, наприклад свідоцтва про народження/шлюб, паспорти та інші дані, де вказана національність.
Заяву на статус громадянина та необхідний пакет документів необхідно подавати у Міністерство юстиції Болгарії. Також обов’язковими умовами є проходження медичного огляду та візит до державного органу на співбесіду, під час якої будуть перевірятися базові знання мови, культури та традицій країни. Повна обробка даних та погодження на репатріацію займають у середньому від 12 місяців. Для порівняння, прискорений порядок натуралізації біженців триває щонайменше 3 роки.
Набувши громадянського статусу у Болгарії, українець отримує можливість подорожувати до 171 країни світ без отримання візи, зокрема до Японії, США, Канади. Також ця держава є найдешевшою для купівлі нерухомості в ЄС, а її громадянам не потрібно оформлювати жодних дозволів для заключення таких угод.
Німеччина
Із 27 червня 2024 року до закону «Про громадянство» були внесені зміни, згідно з якими скорочено терміни натуралізації у Німеччині — тепер отримати паспорт ЄС можна за 5 років замість восьми. Умовами для набуття статусу, крім осілості, є дотримання законодавства ФРН, наявність стабільного джерела прибутку та знання мови, порядку, умов життя в країни. Термін обов’язкового проживання може бути скасований для подружжя та дітей німецьких громадян. Також оновлення передбачають прискорену програму натуралізацію за 3 роки для осіб, які документально доводять, що вони:
- демонструють особливі громадянські, професійні або академічні досягнення;
- є дієздатними або мають законного представника;
- мають джерело доходу для проживання своєї родини (або власного за відсутності сім’ї);
- знають німецьку мову на рівні С1 і можуть це довести.
Паспорт німецького громадянина дає змогу подорожувати до 177 країн світу без візи та користуватися перевагами проживання на території ЄС. Проте отримання громадянства ФРН за прискореною програмою доступне лише для окремих категорій іноземців та потребує знання іноземної мови на високому рівні.
Альтернативним способом легалізації перебування в Німеччині є переїзд із іншим європейським громадянством, яке можна отримати у строк від року за допомогою фахівців.
Португалія
Громадянство ЄС у Португалії можна отримати будь-якому іноземцеві за процедурою натуралізації, що вимагає проживання на території країни не менш як 5 років. Спрощені умови легалізації пропонує програма «Золотої візи» — набуття статусу на підставі інвестування. Учасники отримують право на запит громадянства теж через 5 років, проте проживати у країні за цей час необхідно лише 7 днів у перший рік та по 2 тижні (сукупно) у наступні 4 роки. Об’єктом капіталовкладень може слугувати:
- науково-дослідницький проєкт — від 500 000 EUR;
- художнє виробництво та збереження національної спадщини — мінімум 250 000 EUR;
- інвестиційний фонд (цінні папери) — щонайменше 500 000 EUR;
- підприємницька діяльність (власна або та, що існує) — від 500 000 EUR.
Додатково може знадобитися створити і зберегти протягом п’яти років 5–10 робочих місць. Хоча паспорт громадянина Португалії дає змогу відвідувати 175 країн світу без візи та інші переваги для проживання і роботи на території ЄС, його оформлення навіть за спрощеною програмою не є швидким і вимагає коштів.
Значно швидше переїхати у країну можна через попереднє набуття громадянства Євросоюзу в іншій державі, наприклад, із паспортом Болгарії або Румунії, оформленим у строк від року.
Як отримати паспорт Євросоюзу
Отримання громадянства Європейського Союзу шляхом натуралізації є багатоетапним та складним процесом, проте доступним для кожного. Для українців, які не підпадають під умови участі у спрощених програмах, порядок набуття статусу виглядає наступним чином:
- Відкриття імміграційної візи в одну з країн ЄС. Необхідно подати заяву до консульства обраної країни у державі перебування, вказавши мету запиту. Українці можуть відвідувати 148 країн світу за безвізовою програмою, проте для більш тривалого перебування та/або імміграції запит дозволу є обов’язковою умовою, як і відкриття поліса медичного страхування. Наприклад, польську візу наразі українці можуть оформити безоплатно, проте для решти іноземців вартість складає 135 EUR. Румунський дозвіл на в’їзд коштує 120 EUR.
- Оформлення посвідки на тимчасове проживання (ПТП). У законодавстві кожної з країн ЄС є певні вимоги до заявників на ПТП, зокрема перелік підстав, на яких можна перебувати на території держави довше терміну дії візи (наприклад, працевлаштування, ведення бізнесу, навчання). Видачею посвідок займаються міграційні служби. Стандартний пакет документів на ПТП складається з даних, що посвідчують особу та підтверджують мету переїзду. Наприклад, болгарська посвідка видається на період до року з правом на подовження, а адміністративний збір за її оформлення складає 23 EUR.
- Отримання посвідки на постійне проживання (ППП). Можливість оформити ППП з’являється в іноземних громадян, які проживають на території обраної країни ЄС протягом певного періоду — у середньому це 3–5 років. Закони європейських держав також вимагають від заявників продемонструвати наявність офіційного працевлаштування, стабільного і достатнього доходу, реєстрації місця проживання тощо. Зазвичай посвідка на постійне перебування не потребує подовження та діє безстроково. У деяких країнах ППП не вимагається для запиту громадянства. Вартість документа, до прикладу, у Німеччині залежить від категорії заявника та складає від 113 до 147 EUR.
- Оформлення статусу громадянина. Щоб отримати громадянство, потрібно на законних підставах проживати та працювати на території країни Євросоюзу протягом мінімального терміну (зазвичай, від 5 до 10 років), дотримуватися законів, успішно інтегруватися в суспільство та оволодіти державною мовою. У деяких державах передбачається складання мовного або загального іспиту, принесення присяги або проходження інтерв’ю. Після надання до міграційного органу документів на громадянство отримати європейський паспорт можна у строк від кількох тижнів до двох років. У багатьох країнах статус оформлюється безоплатно.
Подвійне громадянство у країнах Європейського союзу
Деякі країни ЄС дозволяють мати множинне або подвійне громадянство, тому відмовлятися від першого статусу для натуралізації у них не потрібно. Проте законодавство України передбачає можливість анулювання першого паспорта, якщо буде виявлено та зафіксовано набуття особою іншого у добровільному порядку. Більшість держав ЄС допускають множинне громадянство.
Для отримання громадянства ЄС варто заручитись підтримкою міграційних юристів. Спеціалісти нададуть детальну інформацію щодо оптимальних способів легалізації перебування в обраній державі, супроводять весь процес (від подання заяви на оформлення громадянства до отримання паспорта).
Рекомендовані статті
Як отримати паспорт Чехії в 2025 році
На яких підставах українці можуть отримати паспорт Чехії. Умови та порядок отримання громадянства Чехії. Які документи потрібні та скільки коштує...