Як отримати паспорт Естонії в 2025 році
На яких підставах українці можуть отримати паспорт Естонії. Умови та порядок отримання громадянства Естонії. Які документи потрібні та скільки коштує естонський паспорт.
UAвулиця Георгія Тороповського, 2, Київ, Україна, 02000
+38 (063) 44 78 362ROȘoseaua Pipera 42, București 020112, Румунія
+40 31 229 7723На яких підставах українці можуть отримати паспорт Естонії. Умови та порядок отримання громадянства Естонії. Які документи потрібні та скільки коштує естонський паспорт.
Дмитро Череванюк
Юрист компанії Teil.ua
Паспорт Естонії українці можуть отримати після 8 років проживання в країні, 5 з яких безперервно. Також знадобиться виконати додаткові умови, щоб продемонструвати достатню інтеграцію в суспільство, здатність забезпечити себе. Можливість оформити статус прискорено надається колишнім громадянам або іноземцям, які мають особливі заслуги перед країною, а також власникам паспортів ЕС.
Естонія — невелика держава, проте стійка економіка, комфортні соціальні умови та близький слов’янський менталітет сприяють великим потокам мігрантів до неї з України. У 2024 році українці становлять 4,4 % від всього населення країни, а близько 13 000 осіб за останній рік залишилися на постійне проживання з отриманням відповідних документів. Естонський паспорт надає статус громадянина ЄС та повний перелік прав на території об’єднання. Документ також значно розширює візову свободу.
Розглянути всі варіанти оформлення паспорта ЄС та підібрати оптимальний у тій або іншій країні допоможуть спеціалісти міжнародного права.
Паспорт Естонії дає повний набір прав громадянина на території країни та всього Європейського Союзу. Документ займає 7-ме місце в рейтингу сили та належить до категорії найбільш затребуваних у світі. З естонським громадянством особа набуває таких прав:
Кожен українець може отримати громадянство Естонії за натуралізацією. У країні не передбачено спрощених варіантів набуття статусу. Купити паспорт за вкладення не вдасться, хоч допускається варіант його надання за особливі заслуги. Проте законом не встановлений конкретний механізм, за яким вдасться набути громадянства за ті або інші досягнення на благо Естонської Республіки.
Під поняттям натуралізації мається на увазі спосіб набуття паспорта, за якого іноземець тривалий час проживає в країні та виконує встановлені законом вимоги. В Естонії отримати паспорт у такий спосіб можна через 8 років. Останніх 5 років перед поданням запиту потрібно перебувати в республіці постійно. Починається процес із приїзду мігранта в Естонію за візою або в межах безвізового режиму та оформлення тимчасової посвідки на проживання на одній із підстав:
Залежно від терміну дії дозволу потрібно оновлювати документи, а через 5 років можна стати постійним резидентом. Після 8 років проживання та виконання встановлених вимог із натуралізації заявник може ініціювати процедуру оформлення громадянства.
Разом із батьками або одним із них оформити паспорт може й неповнолітня дитина у віці до 15 років. Особа додається до заяви матері або батька, проте повинна законно проживати в Естонії та мати відповідний дозвіл. Якщо дитина у віці до року, наявність у неї посвідки на перебування не вимагається.
Дитина, один із батьків якої є громадянином Естонії, автоматично отримує статус. У такому разі місце народження значення не має. Якщо лише батько має громадянство, але він помирає до народження дитини, право на естонський паспорт все одно зберігається.
Оскільки в Естонії не діє закон землі, за місцем народження статус отримати не вдасться, наприклад, якщо у батьків-іноземців на території країни народиться дитина. Єдиний випадок, коли за цим критерієм може бути наданий паспорт, — якщо дитина знайдена в країні, але її походження встановити не вдалося.
Усиновлені естонцями або одним із них діти також отримують статус, проте опікунам потрібно підготувати відповідну заяву. Важливо, що набуте за народженням і всиновленням громадянство не може бути анульоване.
Законом передбачений винятковий порядок набуття громадянства для осіб, які здійснили внесок у розвиток тих або інших сфер Естонії. Заявники звільняються від вимог щодо проживання в країні, наявності постійного дозволу на перебування, підтвердження знання мови та Конституції, якщо мають особливі досягнення на благо республіки в науці, культурі, спорті. Інші загальні умови щодо наявності доходу, проявлення лояльності та складання присяги залишаються дійсними.
Пропозицію щодо надання особі статусу в особливому порядку може внести член правління. У законі не конкретизовані критерії визначення заслуг, проте зазначено, що таким способом естонське громадянство може надаватися не більше ніж 10 заявникам за рік.
Право на відновлення громадянства Естонії мають лише особи, які втратили його в неповнолітньому віці у зв’язку із рішенням батьків. До осіб цієї категорії не застосовуються норми щодо тривалості перебування в країні, але на момент подання заяви потрібно проживати в республіці й мати відповідний дозвіл на це. Під час подання заяви на відновлення статусу вимагається надати всі документи, що підтверджують обставини втрати громадянства в минулому.
Якщо серед зазначених способів отримання естонського громадянства немає вигідного для вас, можна розглянути альтернативні в інших країнах Європейського союзу. Українці можуть в мінімальні строки оформити паспорт ЄС та легалізувати своє перебування в Естонії на правах громадянина, незалежно від поточного місця проживання.
Щоб отримати паспорт Естонії, потрібне виконання таких умов:
У пакет документів на громадянство за натуралізацією входять:
Деякі із зазначених документів можуть не знадобитися, якщо відповідна інформація доступна в національних базах даних. Якщо за станом здоров’я особа звільнена від проходження тестування, потрібно додати висновок медичної комісії.
Точну тривалість розгляду справи про надання естонського громадянства назвати складно. У законі зазначений лише один термін — протягом 6 місяців справа з мотивованим висновком має бути передана з департаменту в уряд для ухвалення остаточного рішення. Скільки часу потребуватиме вихід наказу, невідомо, проте можна передбачити ще кілька місяців очікування. Тобто загалом отримання громадянства займає до 9 років.
Під час подання заяви сплачується збір у розмірі 13 EUR. Додаткові дрібні витрати можуть бути на підготовку документів. Також варто врахувати вартість оформлення паспортів — від 20 до 55 EUR для внутрішнього та від 35 до 70 EUR для закордонного. Збір залежить від терміну виготовлення та сервісу, через який подається запит. Оскільки натуралізація триває 8 років, витрати також передбачені на оплату житла, харчування, інших побутових потреб.
В Естонії видають внутрішній та закордонний паспорти. Перший документ має вигляд невеликої пластикової картки з фото та основними даними, а другий — книжки з темно-червоною обкладинкою. Термін дії ID-картки обмежується 5 роками, а паспорт надається на 10 років. Документ для поїздок за кордон оформляється за власним бажанням громадянина та наявності такої потреби, а внутрішнє посвідчення особи є обов’язковим для отримання з 15 років.
Заявник може звернутися в будь-який відповідальний орган із запитом на отримання паспорта. Якщо з якихось причин є потреба зробити документи, перебуваючи за кордоном, консульство надає відповідні послуги. Зручно та вигідно одночасно подати заяву на обидва документи — у такому разі сума збору зменшується. Заявнику пропонується кілька рішень щодо термінів виготовлення паспортів — у стандартному режимі до 30 днів або в терміновому за 2 дні.
Набути подвійного громадянства Естонії та України неможливо, адже країни не підписали відповідний договір між собою. У статті 12 закону про громадянство зазначається, що іноземці для набуття статусу в країні мають продемонструвати відмову від поточного або довести, що він буде втрачений у зв’язку з оформленням естонського. У республіці не допускається володіння кількома паспортами, тому українцям доведеться відмовитися від наявного громадянства на користь естонського.
Дізнатися більше про варіанти отримання саме другого громадянства в ЄС без відмови від українського можна у спеціалістів. Юристи запропонують рішення та супроводять процес.
Найпростіший спосіб отримати громадянство без багаторічного очікування — репатріація. В Естонії подібних програм не існує, проте вони є в інших європейських країнах, де українці мають чи не найбільше шансів віднайти предків або довести територіальну належність. До таких належать Польща, Румунія та Болгарія. Термін, за який реально оформити паспорт, становить від 12 місяців. У кожній із країн під час репатріації застосовуються мінімальні вимоги, а в Румунії та Болгарії навіть попередньо проживати не потрібно, як і мати статус резидента.
У Польщі процедура дещо складніша з проміжним оформленням Карти поляка та Карти сталого побиту, проте загалом займає стільки ж часу. Переділ кордонів країн у ХХ столітті, наявність територій, що в різні часові проміжки переходили від однієї держави до іншої, міграційні потоки — фактори, які підвищують для українців шанси на участь у репатріації. Перевірити родовід, знайти найкраще рішення для отримання громадянства та надати професійну підтримку на кожному з етапів готові досвідчені юристи.
Рекомендовані статті
На яких підставах українці можуть отримати паспорт Польщі. Умови та порядок отримання громадянства Польщі. Які документи потрібні та скільки коштує...
Що передбачає закон про множинне громадянство в Україні 2025. Хто зможе мати кілька паспортів, як оформити, які є права, ризики...
На яких підставах українці можуть отримати паспорт Іспанії. Умови та порядок отримання громадянства Іспанії. Які документи потрібні та скільки коштує...
Зробіть перший крок
до своєї мрії про успішне життя в Євросоюзі
Розпочніть процес оформлення громадянства ЄС прямо зараз
Оформлення
громадянства Євросоюзу
за спрощеною процедурою, в супроводі
спеціалістів Teil