• UAвулиця Георгія Тороповського, 2, Київ, Україна, 02000

    +38 (063) 44 78 362
  • ROȘoseaua Pipera 42, București 020112, Румунія

    +40 31 229 7723
teil.ua
  • Головна
  • Громадянство ЄС
    • Громадянство ЄС
    • Громадянство Румунії
    • Громадянство Болгарії
    • Громадянство Польщі
    • Громадянство Німеччини
    • Громадянство Чехії
  • Блог
  • Про компанію
  • Контакти
  • UAвулиця Георгія Тороповського, 2, Київ, Україна, 02000

    +38 (063) 44 78 362
  • ROȘoseaua Pipera 42, București 020112, Румунія

    +40 31 229 7723
Як отримати паспорт Польщі

Як отримати паспорт Польщі

На яких підставах українці можуть отримати паспорт Польщі. Умови та порядок отримання громадянства Польщі. Які документи потрібні та скільки коштує польський паспорт.


Залиште заявку
та отримайте консультацію



Головна  /   Польща  /   Громадянство
4.9 / 5
Имя автора Фамилия автора

Дмитро Череванюк

Юрист компанії Teil.ua

Паспорт Польщі можна отримати за правом народження, шляхом натуралізації, репатріації або відновлення раніше втраченого статусу. Видача польського паспорта залежно від способу набуття можлива через 1–10 років законного перебування в державі без врахування термінів розгляду заявки. Більшість заявників також повинні підтвердити володіння державною мовою, мати власне або орендоване житло в Республіці Польща та кошти для покриття витрат на проживання.

Отримавши даний документ, ви набуваєте статусу громадянина Євросоюзу, що дозволяє вільно навчатись, працювати та вести бізнес на всій території ЄС. Також польське громадянство дає можливість відвідувати країни Шенгенської зони без візи з внутрішнім посвідченням особи.

Найпростіші умови набуття громадянства Польщі передбачені для власників карти поляка. Документ дає право запросити національну візу, а відразу по приїзду в Польщу — сталий побут. Вже через рік проживання на польській території ви зможете запросити статус громадянина однієї з країн ЄС. Отримати карту поляка за 3―4 місяці допоможуть міграційні спеціалісти.

Що дає польський паспорт

З громадянством Польщі ви отримаєте наступні переваги та права:

  • вільне відвідування 176 країн світу;
  • офіційне працевлаштування в будь-якій державі Європейського Союзу;
  • безплатне навчання (або на пільгових умовах) у вищих навчальних закладах Польщі чи інших країн ЄС;
  • здійснення підприємницької діяльності в республіці та державах Європейського Союзу;
  • вільне пересування та проживання на всій території ЄС;
  • доступ до соціальної та медичної допомоги в Польщі та інших державах Євросоюзу;
  • право перевезти родину в республіку за програмою возз’єднання сім’ї;
  • можливість зберегти перше громадянство.

Способи набуття громадянства в Польщі

Отримати польський паспорт можна різними способами: за правом народження, через надання статусу рішенням президента республіки, натуралізацію, процедуру відновлення раніше втраченого громадянства, а також за спрощеною програмою на підставі приналежності до польського народу. Порядок та умови отримання паспорта Польщі регулює закон «Про польське громадянство» від 2 квітня 2009 року.

Основним способом набуття статусу поляка для іноземців є натуралізація. Проте отримання громадянства Польщі за стандартною процедурою передбачає попереднє проживання в республіці протягом 3–10 років, що не всіх заявників влаштовує. Решта способів вимагають виконання унікальних умов, це значно звужує коло претендентів, які могли б ними скористатися. Для українців найбільш доступною є процедура репатріації — відновлення статусу предків. Більшість кандидатів з України мають польське коріння та можуть оформити на цій підставі карту поляка, а через рік — подати запит на прийом в громадянство.

За спрощеною процедурою

Власники карти поляка можуть отримати паспорт Польщі за спрощеною процедурою. Посвідчення дає можливість оселитися в Польщі, відразу оформити карту сталого побиту та користуватися низкою привілеїв у порівнянні зі стандартною імміграцією. Через рік можна подати запит на громадянство.

Зокрема, власники карти поляка протягом 9 місяців після переїзду отримують на території республіки грошову допомогу, мають знижку в розмірі 37 % на залізничні квитки, а також право працювати, навчатися чи займатися бізнесом без оформлення додаткових дозволів.

Програма отримання паспорта Польщі за картою поляка підходить для багатьох громадян України, оскільки історично кордони обох держав не раз змінювались, що сприяло активній міграції обох народів. За підтримки юристів можна швидко сформувати пакет документів для отримання посвідчення, при цьому спеціалісти в разі необхідності допоможуть відновити в державних архівах потрібні свідоцтва або довідки та подати запит на прийом в громадянство.

За правом народження

Згідно із польським законодавством, отримати громадянство може дитина за двох умов. Перша — коли хоча б один із батьків має національний паспорт республіки (місце народження дитини при цьому може бути в Польщі або за кордоном). Друга умова — пологи відбулися саме на території республіки, але батьки новонародженого невідомі або не мають громадянства жодної іншої країни. Також отримати польський паспорт можуть діти віком до 16 років, усиновлені громадянами республіки.

Відновлення втраченого статусу

Особи, як мали громадянство Польщі до 1 січня 1999 року, можуть відновити даний статус шляхом подання відповідного клопотання в Міністерство внутрішніх справ республіки. Оформлення запиту доступне через консульство в країні постійного проживання. Заявнику необхідно подати декларацію про наявність у минулому польського громадянства та обставини його втрати. Право на відновлення статусу не мають особи, які були на службі в одній із держав Осі (країни нацистського блоку) або їхніх союзників у період з 1 вересня 1939 року по 8 травня 1945 року. Також польське громадянство ви не зможете відновити, якщо брали участь у порушенні прав людини, діяли на шкоду незалежності та суверенітету Польщі.

Натуралізація

Ви можете набути польське громадянство за стандартною процедурою, якщо на законних підставах переїхали до республіки та прожили тут від 3 до 10 років. Для цього потрібно отримати дозвіл спочатку на тимчасове, а згодом — постійне перебування в державі, підтвердити наявність житла та коштів на покриття поточних витрат, а також знати польську мову на рівні В1 та вище. Основними підставами для тривалого проживання в державі з перспективою отримання паспорта Польщі в подальшому є:

  • Навчання. Право на проживання в Польщі надається студентам місцевого вишу на програмі бакалаврату, магістратури або докторантури. Також до республіки можуть переїхати абітурієнти, які планують пройти підготовчий курс польською мовою тривалістю понад 3 місяці перед вступом до вищого навчального закладу.
  • Офіційне працевлаштування. Отримати дозвіл на роботу та проживання в Польщі можуть працевлаштовані в польську компанію іноземці, які отримують заробітну плату не нижче мінімально встановленого державою рівня — 4300 PLN на місяць (близько 1000 EUR). Також обидві сторони мають підписати трудовий договір.
  • Підприємницька діяльність. Громадяни інших країн, які зареєстрували в Польщі власну компанію, можуть на даній підставі отримати посвідку на перебування. Для імміграції з метою ведення бізнесу необхідно надати в уповноважений орган уставні документи та довідку з фіскальної служби про відсутність податкових заборгованостей. Під час здійснення комерційної діяльності необхідно щорічно підтверджувати зростання прибутків компанії, а також вчасно подавати бухгалтерську звітність в податкове управління.
  • Наукова діяльність. Отримати право на перебування можна на підставі ведення дослідницької діяльності на території Польщі. Для переїзду потрібно мати договір на проведення наукових досліджень, підписаний з дослідницькою організацією, яка знаходиться на території республіки. Дана установа повинна працювати в державі щонайменше 5 років. Також необхідно надати гарантійний лист із зобов’язаннями утримувати запрошеного іноземного спеціаліста протягом терміну, зафіксованого в договорі про співробітництво. Посвідки на тимчасове та постійне перебування в Польщі видаються лише за наявності офіційно затвердженого плану проведення наукових досліджень.
  • Шлюб. Чоловік або дружина громадянина Польщі, які законно проживають в республіці щонайменше 4 роки, мають право подати запит та получити національний паспорт. Подружжя має підтвердити наявність сімейних зв’язків (надається свідоцтво про шлюб, оформлене в Польщі або підтверджене в законний спосіб шляхом легалізації).
  • Возз’єднання сім’ї. Іммігрувати на територію республіки можуть близькі родичі польського резидента — дружина або чоловік, діти у віці до 18 років, а також законний опікун неповнолітньої особи, що проживає в країні. Подає запит на возз’єднання сім’ї польський резидент. Йому необхідно підтвердити наявність житла та фінансів для утримання всіх родичів протягом запланованого періоду перебування.
  • Гуманітарні причини. Особи, які отримали в Польщі статус біженця або жертви жорстокого поводження, отримують посвідку на проживання в країні на даній підставі. Крім основного заявника, гуманітарний статус надається також членам його сім’ї. Оформити польський паспорт біженці можуть після трирічного періоду перебування на території держави.

Набуття громадянства Польщі через натуралізацію — доволі тривалий процес. Причому навіть відповідність усім умовам законодавства не гарантує отримання даного статусу. Додатково перевіряється особа кандидата, чи не становитиме він загрозу національній безпеці та державному устрою країни.

Репатріація

Спрощена процедура набуття громадянства республіки можлива для осіб польського походження, предки яких раніше проживали в Польщі, але не змогли там залишитися внаслідок депортації чи інших способів виселення. Репатріантами можуть бути особи, які станом на 1 січня 2001 року проживали на території сучасних Вірменії, Азербайджану, Грузії, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану та азійської частини РФ. Статус громадянина надається на підставі документів, що підтверджують родинні зв’язки. Право оформити польський паспорт має чоловік/жінка репатріанта, а також його нащадки до 3-го коліна.

Що потрібно, щоб отримати паспорт Польщі

Польське громадянство заявник може отримати за відповідності таким умовам законодавства:

  • наявність підстави, згідно з якою знаходиться в республіці;
  • проживання з дійсною посвідкою на постійне перебування або карткою поляка необхідний період часу (від 1 до 5 років);
  • знання державної мови на рівні В1 та вище;
  • отримання стабільного доходу, достатнього для забезпечення власних потреб під час перебування у Польщі;
  • відсутність загрози національній безпеці республіки.

Додатково в залежності від способу отримання громадянства необхідно виконати унікальні вимоги: підтвердити наявність польського походження, житла, надати інформацію щодо професійних навичок та досягнень, пред’явити копію паспорта дружини/чоловіка тощо.

Право українців на паспорт громадянина Польщі після року проживання

Громадянство Польщі після року проживання в республіці можна отримати за умови легального та безперервного перебування протягом зазначеного терміну на підставі дійсної карти поляка. Даний документ підтверджує приналежність до польського народу та надає власнику ряд додаткових переваг: право працювати або займатися бізнесом без відповідного дозволу, отримувати фінансову та медичну допомогу, користуватися пільгами при поїздках залізничним транспортом та інше. Спрощена програма набуття громадянства Польщі популярна серед українців передусім через можливість швидкого отримання даного статусу.

Значно полегшити процес оформлення польського паспорта можна за підтримки спеціалістів міжнародного права, які мають необхідну кваліфікацію та досвід. Юристи консультують заявників з усіх питань, формують пакет необхідних документів, а також супроводжують на всіх етапах набуття громадянства. Загалом спрощена процедура отримання паспорта Польщі за допомогою фахівців складається із таких етапів:

  1. Безоплатна консультація спеціалістів. Юристи формують детальний план подачі запиту на відновлення статусу предків відповідно до особистої ситуації заявника.
  2. Оформлення досьє. Спеціалісти самостійно займаються відновленням втрачених документів та готують їх для подання у відповідності до норм чинного законодавства.
  3. Подання запиту на прийом в громадянство у консульство на території України або воєводство за місцем перебування у Польщі. Заявник в супроводі міграційного юриста особисто відвідує заклад та проходить коротку співбесіду зі спеціалістом.
  4. Набуття польського громадянства. Остаточне рішення про надання іноземцю даного статусу приймає президент республіки, після чого публікується відповідне рішення. Заявник отримує копію даного документу, на підставі якої далі можна зробити закордонний та внутрішній паспорт Польщі.

Як отримати польське громадянство на загальних умовах

Набуття громадянства Польщі за стандартною процедурою натуралізації складається з таких кроків:

  1. Відкриття візи типу D. Дозвіл на в’їзд та перебування в Польщі з метою подальшого отримання статусу резидента потрібно оформити в дипломатичному представництві за місцем проживання кандидата. В Україні національну візу типу D можна оформити у Генеральних консульствах Луцька або Львова, попередньо записавшись на вільну дату. Послуга подачі запиту для українців безплатна, громадяни інших країн мають сплатити 135 EUR. Термін розгляду справи зазвичай складає 6 робочих днів, в деяких випадках період може бути збільшений до 30 днів.
  2. Отримання та продовження посвідки на тимчасове перебування. Виданням дозволів на тимчасове проживання в Польщі займається Воєводське управління — Відділ у справах іноземців. Запит про надання ПТП подається особисто за місцем проживання в республіці. Також сплачується державний збір в розмірі 80–102 EUR і здаються відбитки пальців. Терміни розгляду запиту зазвичай складають 60 днів, після чого можна особисто отримати у воєводстві карту перебування. Додатково за даний документ потрібно сплатити 23 EUR. В середньому карта перебування видається на 1–3 роки в залежності від підстави для перебування. Для продовження статусу необхідно не менш ніж за місяць до завершення його терміну дії подати у воєводство відповідний запит.
  3. Оформлення посвідки на постійне перебування. Запит на видачу довгострокового статусу ППП подається заявником особисто в найближче Воєводське управління республіки не пізніше останнього дня його законного перебування в Польщі. Пакет документів готується у відповідності до підстави для проживання, додатково сплачується збір у розмірі 149 EUR. Розгляд справи про надання ППП зазвичай становить 3 місяці, після чого заявник отримує карту постійного проживання, яку потрібно оновлювати кожні 10 років без необхідності повторного проходження процедури.
  4. Подача запиту на прийом у громадянство. В середньому після 1–3 років проживання в статусі довгострокового резидента з’являється право оформити громадянство республіки. Запит та пакет відповідних документів подаються в Воєводське управління за місцем перебування резидента. Протягом 30 днів після подання клопотання можливе внесення в досьє певних змін та доповнень. Воєвода передає запит на прийом в громадянство через міністра внутрішніх справ Польщі до президента. Також до процесу розгляду заявки може долучитись начальник поліції або голова Управління внутрішньої безпеки, якщо це необхідно. Остаточне рішення виносить президент держави, що підтверджується відповідним розпорядженням, офіційну копію якого отримує заявник.

Потрібні документи

В залежності від підстави для перебування потрібно зібрати певні документи на громадянство та належним чином їх оформити. Довідки та свідоцтва, видані в Україні або іншій державі, повинні бути подані разом із перекладом польською мовою, виконаним присяжним перекладачем та засвідченим нотаріально або в консульстві Польщі.

В основний пакет документів входять:

  • заява на офіційному бланку, заповнена польською мовою;
  • кольорова фотографія розміром 35 х 45 мм;
  • біографія;
  • копії закордонного паспорта, свідоцтва про народження та шлюб (якщо доречно);
  • дійсна карта перебування в Польщі;
  • підтвердження поточних джерел доходу (довідка з місця роботи, договір про працю, документи про ведення підприємницької діяльності та інші);
  • завірена копія паспорта чоловіка/дружини та їхня згода на надання цієї інформації (якщо доречно);
  • довідка органу з реєстрації населення, що підтверджує проживання та надання номера PESEL (державна електронна система даних);
  • сертифікат володіння державною мовою або атестат про закінчення школи польською мовою;
  • оригінал або копія документа, який підтверджує право на проживання в Польщі в певному приміщенні (житло можна купити, орендувати або використовувати на підставі законного договору);
  • копії інших паспортів, якщо заявник має множинне громадянство;
  • документи, що підтверджують професійні досягнення, громадянську позицію, інші чинники, здатні впливати на перебіг справи.

В разі спільного набуття громадянства замовником та його неповнолітніми дітьми додатково подаються такі документи:

  • копії свідоцтва про народження та закордонного паспорта дитини;
  • фото в кольорі паспортного формату (35 х 45 мм);
  • дійсна карта перебування неповнолітнього або відповідний дозвіл;
  • письмова згода другого з батьків на прийом в громадянство спільної дитини;
  • додаткові важливі документи неповнолітнього (шкільний атестат, дипломи тощо).

Терміни та вартість отримання

Терміни розгляду справи про набуття громадянства Польщі залежать від особистої ситуації заявника та способу набуття статусу. Найбільшу частину часу займає перевірка особи на предмет загрози щодо безпеки Польщі або громадського порядку. Подання запиту за спрощеною процедурою не передбачає сплату гербового збору, при натуралізації необхідно внести суму в розмірі 219 RLN (51 EUR). Додатково сплачується близько 4 EUR за довіреність, якщо справою займається законний представник, та по 1,2 EUR за кожен документ, який вимагає автентифікації (підтвердження справжності копій згідно з оригіналами).

Як зробити польський паспорт

Громадянин республіки може мати два посвідчення особи — внутрішній та закордонний польський паспорт. Перший документ видається в форматі E-ID — це ідентифікаційна картка з особистими даними власника, що дозволяє пересуватися по всій території ЄС. Біометричний паспорт виготовляється в форматі книжки зі стандартною для держав Євросоюзу обкладинкою бордового кольору та дає змогу громадянам Польщі відвідувати будь-які країни світу.

Подати запит на видачу даних документів можна у будь-якому паспортному пункті на території республіки за наявності копії розпорядження про надання громадянства. E-ID можна також оформити онлайн через сервіси платформи ePUAP. Внутрішній паспорт видається безплатно, за закордонний потрібно сплатити 33 EUR. Приблизний час очікування складає 1–2 місяці. Паспорти для дорослих осіб видаються на термін 10 років, їх заявник особисто отримує в місці подання клопотання, при цьому він повертає документ, що до цього часу підтверджував його законне перебування в країні.

Громадяни України можуть в короткі терміни оформити паспорт однієї із найближчих країн Євросоюзу. Для участі в одній із таких програм заявникам варто звернутися до міграційних юристів, які після детального аналізу особистої ситуації клієнта підберуть найбільш доступний спосіб набуття ним другого громадянства. Спрощена процедура отримання паспорта в термін від 12 місяців передбачена не лише в Польщі, але й в Румунії та Болгарії. Деталі та унікальні вимоги щодо набуття громадянства однієї з цих держав ЄС можна дізнатися на безоплатній консультації зі спеціалістами міжнародного права.

 

Рекомендовані статті

Множинне громадянство в Україні — як працюватиме новий закон

Множинне громадянство в Україні — як працюватиме новий закон

Що передбачає закон про множинне громадянство в Україні 2025. Хто зможе мати кілька паспортів, як оформити, які є права, ризики...

Як отримати паспорт Іспанії

Як отримати паспорт Іспанії

На яких підставах українці можуть отримати паспорт Іспанії. Умови та порядок отримання громадянства Іспанії. Які документи потрібні та скільки коштує...

Як отримати паспорт Мальти

Як отримати паспорт Мальти

На яких підставах українці можуть отримати паспорт Мальти. Умови та порядок отримання громадянства Мальти. Які документи потрібні та скільки коштує...

Зробіть перший крок
до своєї мрії про успішне життя в Євросоюзі

Розпочніть процес оформлення громадянства ЄС прямо зараз

Залиште заявку
та отримайте консультацію



Оформлення
громадянства Євросоюзу

за спрощеною процедурою, в супроводі спеціалістів Teil


  • Без знання іноземної мови
  • Без суттєвих інвестицій в економіку країни

Залиште заявку
та отримайте консультацію



teil.ua
  • Громадянство ЄС
  • Громадянство Румунії
  • Громадянство Болгарії
  • Громадянство Польщі
  • Громадянство Німеччини
  • Громадянство Чехії

Контакти

  • UAвулиця Георгія Тороповського, 2, Київ, Україна, 02000

    +38 (063) 44 78 362
  • ROȘoseaua Pipera 42, București 020112, Румунія

    +40 31 229 7723

Зв'яжіться з нами

[email protected]
  • Telegram
  • Viber
  • WhatsApp
  • Copyright © «Teil.ua», 2025. All rights reserved.
  • Угода користуванняПолітика конфідеційності